Животът поднася изненади и те не винаги са приятни.
В резултат стресът отключва рязко заболявания, а човек прави грешки при опитите за самолечение или пострадва от неадекватността на лечението. Откриването на причините и решаване на стратегията за преодоляване на заболяванията са сред важните задачи, решавани от Психология на здравето - ново, активно развиващо се направление в психологията, занимаващо се с психологическите причини на здравето, методите и средствата за опазването, укрепването и развитието му. Психология на здравето бързо се превръща в обширна област на изследвания. Очевидно е засилването на интереса към тази проблематика не само от страна на представителите на психологията, като наука.
В последните години се променя характера на заболяванията от „независещи от поведението на човека” (напр. туберкулоза) към „поведенчески обусловени” (рак, СПИН, различни зависимости). Много от заболяванията са причинени от поведенчески проблеми – тютюнопушене, хранителни навици, употреба на алкохол, наркотици и др. Хората не намират достатъчно сили и мотивация да прекратят нездравословното си поведение, носещо приятни изживявания.
Навременното решаване на личностните проблеми предотвратява развитието на психични нарушения. В това могат да помогнат както вярата, така и психологията. Вярващият човек противостои на трудностите успешно, защото той усеща винаги подръжка от Бога и понася смирено изпитанията. При възникването на сериозен вътрешен конфликт може да помогнат и сеансите по психология на здравето, които включват практики за поддържане на здравето на човека на всеки етап от живота. Изучава се здравата личност, като се отчита разнообразието от индивидуални и социални норми за „здраве” и „болест”.
Основните задачи, с които се занимава психология на здравето са:
- Оценка на поведението като причина за развитие на болестта;
- Предотвратяване на нездравословното поведение;
- Взаимовръзка между психологията и физиологията (например, усещането за болка може да се засилва на фона на тревожност и да намалява под влиянието на възбуда или други фактори).
- Роля на психологията в преживяване и лечението на болестта;
- Мотивация на поведение, ориентиращо човека към поддържане на здравословно поведение.
Сеансите преминават в приятна и предразполагаща атмосфера, като третират личностните проблеми, прерастващи в психо-емоционални затормозявания, които се превръщат в нарушения на енергийно ниво, а в последствие и във физическо страдание.
Психологическите фактори имат значение както за възникване на болестите, така и за лечението им. Например понижаването на стреса води до намаляване на риска от сърдечни пристъпи. Разбирането на психологическите последствия от болестта може да помогне за облекчаване на клиничните прояви на болестта и да намали психологическата симптоматика.
Главна задача е мотивиране на хората да опазват и укрепват здравето си.
Дори хора, които по принцип са издигнали здравето си в ценност имат необходимост от напътствие и конкретизиране на стъпките към опазването му, решаване въпроса за начините и възможните взаимодействия на личността с болестта (овладяване, управление и др.). Доказано е, че оптимизмът на пациента влияе на ефективността на лечението и помага за преодоляване на дискомфорта, както и оптимизмът на терапевта. Важен проблем за психология на здравето е и саморегулирането. Дори човек да има намерение да измени поведението си към по-здравословно, често това остава само намерение. Много често преходът от намерение към действие не се осъществява поради липса на самоконтрол.
По време на сеанса се определя и стратегията за преодоляване на състоянията, като акцентът пада върху арсенала от средства на нетрадиционната медицина (тибетска, китайска, аюрведична, българска традиционна) - вътрешен прием, външни процедури (масажи и терапии), лечебни гимнастики, хранителни режими и други оздравителни мероприятия. Съставят се индивидуални програми и графици за поддържане на здравето, като се работи екипно със специалисти от различните клонове на интегративната медицина.