За стройна и красива фигура редовните занимания със спорт, приемането на достатъчно вода, балансираното хранете не винаги са достатъчни.
С възрастта човек натрупва мазнини, тъканите отичат в определени места, образува се „портокалова кожа”, формира се целулит и се променя контурът на тялото. Тези отлагания са устойчиви дори при жени с нормално или ниско тегло.
За преодоляване на тези дефекти се прилага ръчен и апаратен антицелулитен масаж.
Целулитът не е обикновено натрупване на мазнини в мастните депа.
Дори при добър режим и рационално хранене, мазнините се депонират в областта на корема, талията, седалището, бедрата, коленете. Те са устойчиви на всякакви усилия за отслабване. В тях прорастват фиброзни влакна, нарушава се обмяната на веществата, движението на лимфата, кръвоснабдяването на клетките и токсините.
Високата ефективност на антицелулитния масаж се дължи на физическото въздействие: разрушаване на мастните клетки, задвижване на кръвта и лимфата, повишаване на местната температура с 1,5-2 градуса, рефлекторно въздействие върху тъканите и съдовете, активизиране на биологично активните вещества в обработваната зона (хистамин, ацетилхолин и други), регулиращи кръвообръщението и обмяната на веществата. В резултат се подобрява кръвоснабдяването и лимфодренажа, снабдяването на клетките с кислород и хранителни вещества, повишават се обменните процеси, намалява се оточността, изчистват се токсичните и вредни вещества, извеждат се мазнините, намалява се формирането на съединителна тъкан и се стимулира изработването на колаген и еластин. Така масажът прекратява процесите, водещи до формиране на целулит.
Переди началото на процедурата проблемните зони се загряват със специални гелове или кремове. Ако има повече проблемни зони, те се редуват. Масажът започва с леки, бавни движения, като темпото се увеличава постепенно до поява на зачервяване върху кожата и пълно отпускане на мускулите. Посоката на масажните движения е отдолу нагоре, по посока на лимфните възли и по хода на кръвотока. Избягва се въздействието върху самите лимфни възли и големи съдове (горната вътрешна зона на бедрата, областта на слабините и зад коленете). Интензивността и дълбочината на масажа върху коремната стена е значително по-слаба от другите зони. Зачервяването на кожата и усещането от пациента на леко парене е показател за качествено проведен масаж.
Антицелулитният масаж е ефективен с индивидуалното регулиране на силата, ритъма и темпото на въздействие. Използва се както традиционна, така и специфична техника на масажните движения за ликвидиране на застоя и мастните огнища под кожата, задействат се дълбоките кожни структури, подкожната мастна тъкан и мускулите. Техниката включва поглаждане, разтриване, размачкване, почукване и др. Съществуват също така и редица прибори, с които се осъществяват различни основни варианти на антицелулитния масаж. Масажът се провежда чрез пунктирна техника, като се създава налягане за по 3-5 секунди върху проблемните зони.
Противопоказания:
Всякакви кожни заболявания в областта на манипулацията, остри инфекциозни заболявания или хронични в стадий на обостряне, хипертония и сърдечно-съдова недостатъчност, нарушения на съсирването на кръвта или склонност към кръвотечения, системни автоимунни заболявания на съединителната тъкан. варикозно разширени вени в местата на провеждане на процедурата, нервно-психически заболявания, бременност и кърмене, месечен цикъл.
Един сеанс ръчен масаж е с продължителност от 30 минути до 1 час, на апаратен — 15-30 минути, в зависимост от вида на прибора.
За оптимален траен ефект е желателно да се проведат 10-15 сеанса с прекъсвания от 1-2 дни между процедурите или 2 пъти седмично.
За поддържане на постигнатите резултати може да се прави масаж 1 път на две седмици в течение на 1 година.
Целесъобразно е съчетанието на 6-7 сеанса ръчен масаж, последван от процедури с апаратен.
Само такава методика в комплекс с рационално хранене и активен физически режим позволява трайни резултати.