Въпроси, които си задава всеки и се стреми да намери точните отговори:
Как да сме щастливи и да постигнем успех?
В какво се състои красотата и мъдростта в отношенията?
Какво е любовта и как да я изпитаме?
Как да изградим съвместимост в семейството?
Как да управляваме съдбата?
Как да намерим партньор или да изпълним детската си мечта?
Как да станем професионалисти?
Как да изберем оптималните управленски решения?
Програмата "Модел на Успеха" реализира разчет и нагледно представяне на моделите на Кардиналната Психодиагностика (КаПсиД).
Обследването се извършва чрез Програмен продукт, разработка на Международния Съюз на Академиите – «Универсална програма за диагностика и системно прогнозиране (експресен метод)» - уникална методика за практическо приложение на науката Универсология. Автор на методологията е Виталий Андреевич Поляков – Президент на Международния Съюз на Академиите, Координатор на Съвета на Международната Научна Школа по Универсология.
Методът на кардиналната психодиагностика е система за всестранно изследване на причинно-следствените връзки в живота на човека и позволява да се установи потенциала на личностно развитие, както и да се прогнозират особеностите и потенциалните възможности за творческа реализация на личността на основата на закономерностите на цикличното развитие на човека като част от по-голяма система - общество, човечество, планета.
Методологията на кардиналната психология се основава на универсалните закономерности за развитие на системите, тоест, разкриването на целия спектър от причинно-следствени връзки, определящи живота на човека в околния свят и теорията за относителност на съзнанието. Познаването на причинността на възникващите явления позволява не само да се прогнозират етапите на най-ефективното развитие, но и да се формират бъдещи събития като модели за успех: здраве, щастлив, творчески изпълнен живот.
Основни методи на кардиналната психология са психосистемния анализ, кардиналната психодиагностика и акмеологичния психофючъринг.
Обект на изследването на кардиналната психодиагностика е не само типологията и индивидуалните различия на хората, но и развитието на многостепенните системни отношения, в които се проявяват хората в околния свят. Системните отношения имат относителен и познавателен характер относно съзнанието на човека, зависещ от пълнотата на отражение и преобразяване на жизненото пространство на дейността на човека. Между субекта и обекта на дейността съществуват преходни етапи и трансформации. Преходните процеси водят до циклично редуване на процесите на анализ и синтез, т.е. произтичат качествени изменения на тези процеси. Тази цикличност на смяната на процесите на познание и преобразуване при тяхната относително едновременна повторяемост на разлчини нива на развитие на системните отношения е именно основа на метода КаПСиД.
Методът на кардиналната психодиагностика установява оценъчни критерии за посоката на развитие на личността. КаПсиД дава възможност не само да се определят наличните черти на характера и типологията на личността, но и условията за развитие, които ще осигурят достигане на пълнота от човека на системните междуличностни, производствени и обществени отношения на основата на разкриване на предразположеностите като вродени способности и натрупване на недостигащия опит.
Този метод показва зависимост на установяването на причинните връзки на личността в колектива и обществото под влияние на цикличния характер на външните въздействия, чието ниво се определя в зависимост от гео- и хелиофизичните особености на движението на Земята по орбита около Слънцето и около остта и. При това се взема предвид ежедневното изменение на гравитационното въздействие и електромагнитното излъчване на Слънцето и другите космически тела.
По недостатъчните и излишни потенциали на личността, проявяваните на различни нива системни отношения, и свързаните с тях функции на жлезите на ендокринната система се определя предразположението към хронични и възпалителни заболявания, осъществява се ранна диагностика на заболяванията и се определят ефективните мерки за профилактика.
Основни задачи на метода:
- Психодиагностика на състоянието на личността, определяне на индивидуалните особености и способности, както и причините за предразположеностите и проблемите. Ранната диагностика на заболяванията и други проблеми с оглед възрастовите особености. Ранна диагностика на емоционално-чувствените състояния и изкривяване в мотивацията на ориентировъчната активност на взаимодействие на личността в семейството, в колектива и т.н. Ранна диагностика на менталното състояние като способност за активна професионална творческа дейност. Установяване на алгоритъм на най-ефективно развитие на личността, перспективи на развитие, както и начини за преодоляване на изкривяванията в развитието.
- Профилактика на възможните изкривявания на бъдещото развитие, системна профилактика на предразположеностите към заболявания.
- Психологически изследвания на многостепенните причинни условия за развитие на субекта във всяка социално-икономическа система.
- Прогнозиране (моделиране) на развитието на всяка система с оглед изменящите се условия.
Генетична матрица на раждането
В основата на метода лежат системни знания по нумерология, систематология, универсология, практика по приложение на компютърни психолого-биологични модели.
Това е симбиоза от знания и натрупан по време на консултации опит, насочени към определяне и корекция на психоемоционалното и физическо състояние на човека, довели до едни или други заболявания, жизнени проблеми и кризи, определяне на благоприятните обстоятелства и периоди в живота за решение на конкретни задачи и достигане на поставените цели.
За отправна точка се взема датата на раждане на човека.
В основата на метода лежат следните методики:
- - Цифров анализ по дата нараждане по метода на А.Александров,
- - Фундаментална философия на Традиционната китайска медицина, в частност теорията У-Син (теория на Петте елемента),
- - Работата на Е. Гоникман за генетичната матрица на раждането като средство за ранна диагностика и адекватна терапия,
- - Циклограмите за развитие на човека от "Универсология" на Д. Поляков.
По диаграмите може да се определят областите на дисбаланс и органите, на които следва да се отдели внимание. Недостигът на Ин и Ян може да бъде попълнен за сметка на привнасяне на противоположни качества.